Personal Training Fundamentals
Level 1

Το Personal Training αποτελεί την νούμερο 1 τάση στο χώρο του fitness.

Δικαίως, κατατάσσεται στις πρώτες προτιμήσεις για εκπαίδευση καθώς είναι ένα σύνθετο αντικείμενο το οποίο απαιτεί εμπεριστατωμένη και μεθοδική εκπαίδευση.

Με τις εξατομικευμένες συνεδρίες προπόνησης ο ασκούμενος αφενός βλέπει τα μέγιστα αποτελέσματα δίχως το ρίσκο τραυματισμού ενώ αφετέρου ο προπονητής εφαρμόζει τις γνώσεις του σε πλήρες επίπεδο, υποστηρίζοντας έτσι την υπηρεσία που παρέχει.

Η σχολή μας εκπαιδεύει τους επερχόμενους personal trainers σε μία δοκιμασμένη μεθοδολογία άσκησης και προγραμματισμού της προπόνησης, η οποία θα επιφέρει εγγυημένα αποτελέσματα στους πελάτες τους. Το αποτέλεσμα αυτό, θα ενισχύσει την αξία του προπονητή, ενώ ταυτόχρονα θα προωθήσει την υπηρεσία του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, σε περισσότερους εν δυνάμει πελάτες.

Έχοντας ολοκληρώσει την εκπαιδευτική ενότητα Personal Training Fundamentals (Level 1) συνολικής διάρκειας 8 εβδομάδων, έχετε τη δυνατότητα να εργαστείτε ως προπονητής σε γυμναστήριο, στην αίθουσα με τα βάρη. Επιπρόσθετα, μπορείτε να αναλάβετε ασκούμενους ατομικά και να δημιουργήσετε το δικό σας πελατολόγιο ως personal trainer.

Για να αποκτήσετε το πτυχίο Personal Training Fundamentals – Level 1, θα εξεταστείτε σε γραπτές ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής καθώς και σε πρακτικές εξετάσεις.

Ωράριο μαθημάτων:

Όλα τα μαθήματα των 8 εβδομάδων καθώς και οι τελικές εξετάσεις για την απόκτηση του πτυχίου, διεξάγονται Σάββατο & Κυριακή, ώρες 10.00 – 15.00.

Παροχές εκπαίδευσης:

• Θεωρητικές παρουσιάσεις σε power point και σε προηγμένα application ανατομίας
  • Έντυπο manual σημειώσεων
  • Πρακτική εφαρμογή σε σύγχρονο γυμναστήριο 1000 τ.μ. με μηχανήματα από κορυφαίες εταιρίες τελευταίας τεχνολογίας
  • Αρχεία PDF με τις τελευταίες έρευνες από τη βιβλιογραφία
  • T – shirt Elite Trainers Education
  • Συνεχή επικοινωνία με τους καθηγητές για επίλυση αποριών και διευκρινήσεις σχετικά με την ύλη
  • Φροντιστηριακό μαθημα στο τέλος του κύκλου εκπαίδευσης
  • Εγγραφή στο μητρώο των personal trainers της σχολής για άμεση σύσταση  σε εργοδότες και εύρεση εργασίας

Ενότητες μαθημάτων:

• Εφαρμοσμένη Ανατομία & Κινησιολογία
  • Εργοφυσιολογία
  • Στοιχεία προθέρμανσης & Αποθεραπείας
  • Διατάσεις
  • Ανάλυση μυϊκών ομάδων
  • Ασκησιολόγιο με όλα τα βασικά είδη εξοπλισμού (ελεύθερα βάρη, μηχανήματα, τροχαλίες, λάστιχα, ΣΒ)
  • Προπονητική
  • Ετήσιος Σχεδιασμός Προγραμμάτων
  • Αερόβια προπόνηση
  • Συστήματα προπόνησης (superset, drop set κλπ)
  • Στοιχεία λειτουργικής προπόνησης (Functional Training)
  • Στοιχεία επικοινωνίας με τον πελάτη
  • Βασικά στοιχεία διατροφής

Συμμετοχή στις εξετάσεις για την απόκτηση του πτυχίου

1. Μετά το πέρας των 8 ΣΚ και της ολοκλήρωσης της ύλης, ορίζεται η τελική ημερομηνία εξετάσεων σε γραπτό και πρακτικό μέρος. Το γραπτό μέρος αποτελείται από 40 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και για να επιτύχει κάποιος χρειάζεται ποσοστό 70% σωστών απαντήσεων (28 σωστές απαντήσεις από τις 40). Στο πρακτικό μέρος εξετάζεται η εκτέλεση και τεχνική κατάρτιση των συμμετεχόντων, η γνώση παραλλαγών και εναλλαγής ασκήσεων με όλον τον εξοπλισμό, καθώς και ο τρόπος διδασκαλίας συγκεκριμένων ασκήσεων (σημεία προσοχής, συχνά λάθη κ.α.)
  2. Αν κάποιος δεν δύναται να παραστεί στην προκαθορισμένη ημερομηνία εξετάσεων έχει τη δυνατότητα να εξεταστεί ξανά με το επόμενο τμήμα Personal Training Fundamentals ή σε νέα προκαθορισμένη ημερομηνία (εφόσον συμπληρωθούν προς εξέταση 5 συμμετοχές)
  3. Σε περίπτωση που δεν δύναται να παραστεί και στην 2η προκαθορισμένη ημερομηνία, η συμμετοχή στις τελικές εξετάσεις πραγματοποιείται με κόστος 50 ευρώ
  4. Σε περίπτωση αποτυχίας (είτε στο γραπτό είτε στο πρακτικό μέρος) ΔΕΝ υπάρχει κόστος επανεξέτασης
  5. Όλα τα πτυχία παραδίδονται σε έντυπη μορφή, με ξεχωριστό αριθμό πρωτοκόλλου και με λατινικούς χαρακτήρες ώστε να μπορεί να γίνει χρήση στο εξωτερικό